Půda
24. 5. 2020 23:50

Kdysi jsem někde četl, že před koupí nemovitosti byste k ní neměli získat srdeční pouto, jelikož pak jste jakožto investor ztraceni a zaplatíte cokoliv (ovšemže pokud ono cokoliv máte na účtu, v prkenici nebo ve strožoku, ale to snad není třeba bystrému čtenáři připomínat).

Jenže já nejsem investor a srdeční pouto je v mém případě plus.

Asi tři roky jsem jezdil kolem jednoho zarostlého kopce v Mutěnicích v trati, které se kdysi říkalo Okrouhlické. Dole rovina a pak „hrb“ posetý křovím a pajasany. Proč už ho dávno někdo nekoupil, říkával jsem si.

Čekal na mě.

Podařilo se mi odkoupit od čtyř majitelů několik parcel a poskládat skoro hektar dohromady.

Letos v březnu jsme ho začali čistit. Zpočátku byla situace nepřehledná, kopec je historicky ne úplně účelným způsobem zterasovaný a pod vším náletem nebylo nic jasně vidět.

Nakonec se podařilo vypálit a prořezat veškeré křoví, vytahat kilometry starých drátů a desítky drolících se betonových sloupků, za což patří díky všem ochotným pomocníkům z Mutěnic a Prahy (ti první dostali zaplaceno a ti druzí si to odpili :-)

A nyní zpět k srdečnímu poutu.

Když chcete opravdu hospodařit, musíte půdu milovat (což zní nejspíš poněkud pateticky, ale jest tak). Půda je něco jako reverzní žena — přitažlivá a půvabná, zrající do krásy a plodnosti. Když se o ni trpělivě staráte, odvděčí se vám natisíckráte.

(Ačkoliv tyto analogie v porovnání s realitou, bohužel, mnohdy notně pokulhávají, pamatujte: uvažujeme ideální případ.)

K závěru pár obrázků.

Otisk stabilního katastru z roku asi 1824. Neumělé vyznačené obrysy pozemku doplněny roku 2020. Růžové jsou vinice, bílé parcely orná půda. Dodnes jsou parcely v katastrální mapě rozmístěny stejně.

Letecké foto z roku 1963. Všude ještě kolíkové vinice.

V roce 2003 už pozemek částečně pustl, ale stále nebyla situace až tak špatná.

Letecké foto 2018 — spodní rovina je obhospodařovaná, zbytek zarostlý (parcely jsou pořád totožné s otiskem stabilního katastru).

Jaro 2020 a detail křoví.

Koordinovaný oheň.

Našli jsme jich tam už několik.

Současný pohled na kopec z dálky.

Panoramatické foto z prvního čištění traktorbagrem (21. května 2020).

Příští rok už tam, doufám, bude vinice!

Za Dlúhé Grefty
Jaroslav Tesařík
jarous@dluhegrefty.cz

kategorie:

  • — Dlúhé Grefty s.r.o.
  • Masarykova 55
  • 696 11 Mutěnice
  • IČ 29266629
  • DIČ CZ29266629
  •  
  •  
  • instagram
  • facebook
Neprodáváme alkohol osobám mladším 18 let. © Jaroslav Tesařík, 2022
Cùng nhau đón xem những trận bóng đá hay nhất tại Việt Nam, được trực tiếp bởi trang web của chúng tôi , một trong những trang web trực tiếp đa số các trận bóng lớn nhỏ ở Việt Nam, và có đội ngũ MC riêng luôn luôn đảm bảo được chất lượng của trận đấutruc tiep bong da hom nayBóng đá là chưa bao giờ hết hot cả, vì nó là nơi cho các cầu thủ thể hiện tinh thần đồng đội, mang lại sự đoàn kết, không chỉ sự đoàn kết của 11 cầu thủ trong sân bóng mà còn là sự đoàn kết của dân tộc của đất nước